Notikusi un reizē nenotikusi “Nenotikusi mīlestība” (stāsti)


Mīlestība – temats, kurš bija jau pašā literatūras sākumā un, pavisam noteikti, būs arī līdz pat literatūras beigām. (Es gan ļoti ceru, ka vismaz manas dzīves laikā cilvēki vēl turpinās lasīt grāmatas un ļaus literatūrai dzīvot, atstājot vietu arī mīlestības tēmai literatūrā.) Šīs parādības – mīlestības – daudzveidību rakstnieki centušies atainot dažādi – salkani, sērīgi, pašsaprotami un kā kaut ko neiespējamu un nicināmu. Latviešu autore Jana Veinberga mīlestību ataino kā kaut ko esošu, bet līdz galam nepiepildītu, atstātu bez atbildes – tāds ir Veinbergas stāstu krājums “Nenotikusi mīlestība”.

 

“Ja es runātu ar cilvēku un eņģeļu mēlēm un man nebūtu mīlestības, tad es būtu skanošs varš vai šķindošs zvārgulis.” (Pāvila 1. vēstule korintiešiem)

Ar šīm rindām iesākas pirmais stāsts “Mīlestība. Ziemassvētku pasaka”. Šīs rindas uzrunāja un pirmo stāstu krājuma stāstu izlasīju ar lielu aizrautību un acu priekšā spēju uzburt ainu ar attēlotajiem notikumiem un personāžiem. Turklāt priecājos, kad atklāju – jau pirmajā stāstā mīlestība ir nevis nenotikusi, bet gan notikusi – savdabīgā veidā, bet tomēr reāla un aptaustāma.

“Bez vārdiem” stāsts šķita tipisks, pat mazliet banāls un nojauca to sajūtu, ka visas ieskicētās dzīves ainas grāmatā būs kaut kas ar specifisku garšu, smaržu un notikumiem.

Iespējams, ka stāsts “Tikai viena nakts” ir bijis mazliet jāpārraksta vai arī pie tā veidošanas palīgā vajadzēja saukt kādu pusaudzi, jo daļa tajā atainoto notikumu mazliet atgādinijā stilizētus bruņinieku un barbaru laikus, kad par mīļotās sirdi cilvēki bija gatavi mirt un runāja tik salkani un teatrāli, ka šķita smieklīgi. Pieļauju, ka Jana Veinberga vairs nav pusaudze un tāpēc vajadzētu mazliet izvairīties no mūsdienu jauniešu attiecību atainošanas. Idejiski jau nekādu problēmu stāstam nav, bet tieši pasniegšanas veids ir tas, kas traucē – šķiet mazliet neveikli – kā pirmā reize uzkāpjot uz slidām, kad klūpi un krīti.

Par laimi atklājās arī tas, ka stāsti ir diezgan atšķirīgi – piemēram “Zīmējumi” šķita pat mazliet mistisks, tāpat kā “Mīļais ar mani nerunā” – abi šie stāsti patiešām pelnījuši lielu uzslavu, jo spēj noturēt lasītāja interesi nemainīgā līmenī un liek vēlēties, lai tie nebūtu stāsti, bet gan divi apjomīgi romāni. Protams, vēl ir arī “Tango” par nepiepildītu pastnieces mīlestību un vēl citi, kas atstāj pēcgaršu (varbūt ne tik stipru kā gribētos, bet tomēr pēcgarša ir.)

 

Šis stāstu krājums ir patiešām skaists un mazliet pat aizkustinošs – katrā stāstā iekļautā doma ir dziļa un labi saprotama. Lakoniskums, pavisam noteikti, ir autores draugs un, netipiski sievietēm, viņa necenšas izplūst nevajadzīgā liekvārdībā.

Šo romānu vari iemest somā, ja paredzēts kāds ilgāks brauciens ar vilcienu vai arī vienkārši vari pagatavot sviestmaizes un ieliet termosā tēju, lai dotos pie dabas ar grāmatu. Uzkāp kādā pakalnā, atspiedies pret sārtot sākušu kļavu un ieelpo saldeno rudens gaisu, ieklausies pēdējo kameņu dunoņā un aizmirsties stāstos par mīlestību, kura ir notikusi, bet ne līdz galam – kā autore pati teiktu – šie stāsti ir bez tradicionālā “happy end”.

 

VĒRTĒJUMS: 7,5/10 

2 comments

  1. “Zīmējumi” man patika tādi, kādi ir – īsā formātā. Gan mistikas izgaisnināšana, gan jūtu iztirzāšana ir pārāk pierastas lietas, bet šai stastā (un stāstu krājumā vispār) mani savaldzināja tieši īsā, gandrīz aprautā forma, jau minētais liekvārdības trūkums.
    “Mīļais ar mani nerunā” – to gan sagribas garāku.
    Vispār biju pārsteigta, ka tik labs, un gaidīšu nākošos darbus! 🙂

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.