Elīna Zālīte par “Svārstībām” – “Grāmata ir kā spoža zvaigzne…”


Tu zini to sajūtu, kad tu peldi virs ūdens? Visas sajūtas tiek apslāpētas, tu esi bezsvara stāvoklī, pilnīgi relaksējies, atbrīvojies. Nekur nav lielu trokšņu, kas liktu uztraukties, nekādas steigas, tu esi drošībā, priecīgs par dzīvi un viss pārējais šķiet jūdzēm tālu. Tieši tā Megijas Stīvoteras grāmatas liek man justies.

Megija savus grāmatu tēlus apraksta tik spilgti, detalizēti, ka tie manā iztēlē atdzīvojas un ieņem savu formu. Visas grāmatas darbības, ainas tiek izspēlētas manā prātā, iedomās, visas varoņu emocijas es uzsūcu sevī un pārdzīvoju līdz ar viņiem, priecājos līdz ar viņiem, mīlu kopā ar viņiem. Es patiešām apbrīnoju šādus rakstniekus, kas liek manai iztēlei strādāt, un tas ir patiešām ir ļoti atzinīgi, jo bieži ar mani tas tā nenotiek.
Grāmata „Svārstības” ir turpinājums Megijas Stīvoteres pirmajai grāmatai „Trīsas”. Ar nožēlu man jāatzīst, ka Stīvoteres pirmā grāmata bija daudz interesantāka un izklaidējošāka. Tomēr arī šai grāmatai piemīt savs raksturiņš un šarms, jo tieši šajā daļā stāsts ir par puisi, kurš reiz bija vilks, un par meiteni, kas pamazām pārvērtās par vilku.
Vēl pirms dažiem mēnešiem tieši Sems bija mistiska būtne, par kuru neviens pat nenojauta. Sems bija gan vilks, gan cilvēks, pateicoties Greisai un viņas draudzenei Izabellai, šobrīd Sems ir tikai cilvēks.
Pagājušā gadā Greisa patiešām no visas sirds ilgojās kļūt par daļu no vilku bara, kas dzīvo mežā aiz viņas mājas. Tomēr šobrīd nevis Greisa vēro vilkus, gaidot, lai viens no viņiem atnāk pie viņas, bet gan viņi vēro meiteni, gaidot, kad Greisa dosies pie viņiem. Kas notiek ar meiteni? Viņa taču nespēj pārvērsties par vilku, viņa taču ir izdziedēta! Viņa taču pārkarsa tajā dienā, kad tēvs bija Greisu ieslēdzis mašīnā…
Sems ir tik ļoti aizņemts ar jaunajiem vilkiem, kurus Beks bija pārvērtis, ka viņš pat nepamana, kas īsti notiek ar Greisu. Greisas vecāki šo uzdevumu sarežģī, jo viņi aizliedz Greisai tikties ar Semu. Sems mēģina izprast jauno vilku Kolu.
Kols ir ļoti izskatīgs puisis, rokzvaigzne no kādas populāras rokgrupas „NARKOTIKA”. Puiša pagātne ir sāpīgiem, briesmīgiem notikumiem pildīta. Kolam pašam ir savi dēmoni, ar kuriem cīnīties, viņš atsakās no savas cilvēciskās dzīves labprātīgi. Mūziķis ir pametis savu spožo karjeru. Šis puisis ir ārkārtīgi gudrs, viņa tēvs arī, ievērojams un nedaudz traks zinātnieks. Kolam iepatīkas Izabella, viņš uzticas šai meitenei. Kols nevēlas viņu izmantot, taču iekāre un valdzinājums ir pārāk spēcīgs, taču Kols braši turas pretī. Viņš ciena Izabellu, vēlas būt godprātīgs, ne tik bezrūpīgs kā agrāk.
Megijas Stīvoteras grāmata „Svārstības” ir intriģējoša, notikumi šajā grāmata nekad nestāv uz vietas, grāmata ir dinamiska. Man ļoti patīk tas, ka Megija šajā grāmatā ir ievietojusi, ierakstījusi dažus zinātniskus aspektus, kuri paskaidro kā cilvēks pārvēršas par vilku, kā šī pārvērtība norisinās. Tieši iesaistot Kola tēlu šajā grāmatā, es sapratu, kāpēc daži cilvēki izbauda savu pārvēršanos par vilku un kāpēc daži to nosoda. Es saprotu, ka Kols vēlas pārstāt eksistēt kā cilvēks, lai dzīvotu labāku dzīvi, lai sāktu visu no jauna, kad viņa iepriekšējā dzīvē nav vērts vairs dzīvot. Vai tas būtu īstais risinājums, atteikties no savas dzīves, lai aizmirstu savu nožēlojamo dzīvi, kuru puisis pats bija izvēlējies?
Grāmatas valoda ir viegla, romantiska, skarba, maiga. Grāmata ir kā spoža zvaigzne, kas iemirdzas ar katru lappusi arvien spožāk. Un kad grāmatas vāks ir aizvērts, šī zvaigzne joprojām turpina mirdzēt manos sapņos un pārdomās par lasīto.

VĒRTĒJUMS: 9/10

Atsauksmes autore: Elīna Zālīte

6 comments

 1. Tā kā Megija ir viena no manām iecienītākajām autorēm un viņas vilku triloģija ierindojas manā grāmatu TOP 3, es nevaru neizteikt savu viedokli 🙂
  Manā skatījumā, ‘Svārstības’ (joprojām nespēju pārdzīvot nosaukuma tulkojumu, jo otrā grāmata ir par uzkavēšanos. Arī tās angliskais nosaukums tāpēc ir zīmīgs- ‘Linger’) aizskrien soli priekšā ‘Trīsām’. Es pat gribētu teikt, ka pēdējās divas šīs triloģijas grāmatas (‘Linger’ un ‘Forever’) ir tā paša stāsta turpinājums citā kategorijā, mazliet augstākā. Ja pēc pirmās grāmatas izlasīšanas es šaubījos un galvā vilku paralēles ar ‘Krēslu’, tad otrā pavisam noteikti parādīja, ka stāsts ir pavisam cits. Protams, arī Megija šai triloģijā nav varējusi iztikt bez klišejiskām romantikas izpausmēm, notikumu gaitas un klasiskiem pusaudžu grāmatu tipāžiem, bet triloģijas noslēguma grāmata ar savu pārdomātību un sarežģītību liek viņai piedot.
  Es saprotu, ka tas, ko tagad teikšu, var izklausīties uzpūtīgi, bet man īsti nepatika šīs recenzijas forma. Trūka tavu, kā lasītājas, domu un interpretācijas. Recenzija nav grāmatas notikumu pārstāsts, bet viedoklis par izlasīto. Tai ir jāieinteresē potenciālie lasītāji, vai, tieši pretēji, jāliek aizdomāties par to, vai ir vērts vispār attiecīgo grāmatu ņemt rokās un tērēt savu laiku. Sižets jau parasti tiek aprakstīts uz grāmatas aizmugurējā vāka. Draudzīgs ieteikums pilnveidei- nākamreiz mēģini vairāk pastāstīt par to, kādas pārdomas šī grāmata tevī izraisīja, kā lika justies (lieti noder arī savu sajūtu analīze grāmatas kontekstā), kas patika un nepatika, kas būtu stāstu uzlabojis, kas bija tas, kas mazliet ‘pabojāja’, ko autore ar šo stāstu gribēja panākt/pateikt un vai izdevās utt. Ņem piemēru no Daiņa! Viņam tas izdodas ļoti labi 🙂
  Lai gan šo triloģiju es vertēju ļoti augsti, es neliktu grāmatai tādu vērtējumu. Kā jau minēju, labākais vēl tikai sekos 🙂

  Patīk

  1. Paldies par komplimentu man. 😉 (Stīvoteras darbus neesmu lasījis, tāpēc spriest par šo triloģiju īsti nemācēšu.)
   Elīna ir gandrīz 4 gadus jaunāka par mani un nešaubos, ka manā vecumā viņa rakstīs krietni vien labāk nekā es. 🙂
   + Pēc šādiem tekstiem par “Trīsām” pilnīgi ir vēlme izlasīt grāmatu. 🙂

   Patīk

   1. Tad jau, ņemot vērā vecumu, kompliments arī Elīnai. Tiesa, no augstāk minētā gan neatkāpjos 🙂
    Ja tomēr kaut kad izlem lasīt, iesaku ķerties pie grāmatas oriģinālvalodā. Un, jā, šī triloģija būtu jālasa kā viens vesels. Respektīvi, nav vērts lasīt tikai vienu no grāmatām (kur vēl tikai pirmo, jo tā ir tieši tik šķietami necila attiecībā pret pārējām). To lielo pozitīvo efektu šī grāmatu sērija sniedz tikai kopā lasīta 🙂

    Patīk

    1. Kritika vienmēr ir vajadzīga, īpaši tad, ja tā ir pamatota – vienmēr priecājos, ja kāds man pasaka – lūk šādi būtu labāk, jo tas un tas ir tā ne pārāk labi… (Arī man pirmās atsauksmes sanāca ļoti klamzīgas, bet tad, sāku ieklausīties komentāros un joprojām to daru, lai būtu pilnveidošanās.)
     Par to lasīšanu oriģinālvalodā piekrītu – piemēram, S. Čbovska latviskotie grāmatas citāti neskan pat uz pusi tik labi kā angļu valodā. 🙂

     Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.