Sesārija Evora – baskājainā dīva un vienkārši spēcīga personība


Lasot Žozē Manuela Simoeša grāmatu „Sesārija Evora”, rodas vēlme šo šarmanto dziedātāju samīļot, jo Evoras personība apbur un šarmē ar savu sirds tīrību un spēku. Sesārijai Evorai nepatika, ja viņu salīdzināja ar citām dziedātājām un labi vien, ka tā, jo pasaulē nav otras tādas.

Daudzi viņu dēvē par Baskājaino dīvu, „veco groku” un „portvīnu”, bet man Sesārija asociējas ar kafiju – stipru, dārgu un tādu, kuras garša ilgi nepamet garšas kārpiņas. Viņas dzīvesstāsts bija reizē rūgts un salds un Sesārija nenoliedza dzīves rūgtuma esamību, bet par saldajiem brīžiem nedižojās kā pāvs. (Iedomība nav viņai piedēvējama īpašība.) Viņai nevajadzēja rotas vai greznus dimantus, jo viņa pati bija dārgakmens.

Brīžiem grāmata ir kā intervija, brīžiem tā ir stāstījuma formā, bet saistošākās ir tieši interviju daļas, jo tajās dzirkstī Sesārijas personības dzirksteles, kuras liek smaidīt, bet brīžiem skumdina un aizkustina. Viņa bija īsta un patiesa, tieši tāpēc arī patīkama sarunu biedrene intervētājam.

Sesārijas dzīves uztvere bija piepildīta ar apgarotu gudrību – ļoti patīk teksts, ko viņa veltījusi ģimenes tēmai: „…bērns pats vēlāk nosaka, vai viņa īstais tēvs ir tas, kas viņu uztaisīja, vai tas, kas viņu pabaroja.” Par mūziku Sesārija teikusi tā: „Dziedāt mornu nozīmē izdziedāt manas tautas dvēseli.”

Dziedātāju dzīve nežēloja – tā viņu norūdīja un padarīja par stipru un apbrīnojamu sievieti. Viņa ir Āfrikas dimants, sieviete, kuru apbrīno visā pasaulē.

Ja Sesārija būtu dzīva, tad gribētu dzirdēt kā viņa dzied „dzīvajā”, vēlams piesmēķētā, mazā koncertzālē, kurā cilvēki malko dzērienus un gaisu piesātina Sesārijas balss un dziesmu teksti, kas aizskar dvēseli. Sesārija bija dziedātāja, kura izjuta dziesmu tekstus un izdzīvoja katras dziesmas stāstu, ieliekot tajā emocijas, kuras nodeva arī klausītājam. Viņa dziedāja valodā, kuru saprot visi… sirds valodā.

Grāmatu var izlasīt nepilnas stundas laikā, bet tās saturs nepamet domas daudz ilgāk. + Ļoti patīk grāmatā redzamās Sesārijas bildes.

VĒRTĒJUMS: Par grāmatu 8/10, bet par Sesārijas personību 11/10.

6 comments

  1. Wow. 😦 Nu gan Tu mani saskumdināji.
   Nebiju nemaz piefiksējis tādu info – nav pat pagājis gads kopš viņas nāves.

   Būs jāveic rakstā mazas korekcijas. 🙂

   Patīk

  1. Patīk, ka viņa bija pretstats visām slavenībā. Sesārija bija tāda omulīga, jauka večiņa ar skaistu balsi.

   + Tā dziesma, kuru Tu ieteici – vienkārši fantastika. 🙂

   Patīk

   1. Zini, skatoties uz viņu man reiz radās doma – paskat, cik skaisti clvēks prot novecot. Bez plastiskajām operācijām, silikona un “uzlabojumiem”. Protams mūsu vecvecāki arī māk novecot slaisti. Bet es runāju tieši par slavenībām…

    Patīk

    1. Jā, tieši šajā faktā slēpjas lielākais Sesārijas pievilcības un šarma faktors. + Viņa intervijās nekaunējās stāstīt par to, ka ir cilvēcīga būtne – ka jaunībā mainījusi vīriešus kā zeķes un esot kopā ar vienu, domājusi par kādu citu…

     Jā, viņa bija līdz mielēm īsta un patiesa.

     Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.