Nežēlīgās spēles un attiecību anatomija


Foto: grāmatas vāks

Foto: grāmatas vāks

Gilianas Flinnas romāns Gone Girl pie lasītājiem nonāca 2012. gada jūnijā un ļoti īsā laika posmā kļuva par The New York Times bestselleri, kā arī saņēma daudz slavinošu atsauksmju no kritiķiem, rakstniekiem un lasītājiem. Šā gada rudenī, gandrīz vienlaicīgi ar Deivida Finčera veidotās grāmatas ekranizācijas parādīšanos uz kinoteātru ekrāniem, Latvijas literatūras mīļotāju vērtējumam tika nodota grāmatas Gone Girl latviskotā versija – “Neatrodamā”. (Tulkojuma autore: Māra Poļakova; Izdevējs: Zvaigzne ABC.)

Parasti izlasu grāmatu, bet tikai tad skatos tās ekranizāciju, bet Finčers vienmēr pamanās salauzt šo manu principu. Starp citu, Stīga Lārsona Millennium triloģiju sāku lasīt tikai pēc tam, kad biju noskatījies Finčera režisēto filmu “Meitene ar pūķa tetovējumu”, kas ir pirmās Millennium triloģijas grāmatas ekranizācija. Ar “Neatrodamo” bija līdzīgi, jo sākumā noskatījos grāmatas ekranizāciju, bet tikai tad ķēros klāt grāmatai. Es tikai ļoti ceru, ka arī citos cilvēkos Finčera veidotās grāmatu ekranizācijas rada vēlmi izlasīt tās grāmatas, kuras ir daudzu viņa filmu pamatā.

Izdevniecības Zvaigzne ABC mājaslapā publicētais grāmatas apraksts:

KAS PATIESĪBĀ TU ESI?
KO MĒS ESAM NODARĪJUŠI VIENS OTRAM?
Šos jautājumus Niks Danns sev uzdod piektās kāzu gadadienas rītā, kad pēkšņi pazūd viņa sieva Eimija. Policija aizdomās tur Niku. Eimijas paziņas pastāsta, ka viņa baidījusies no vīra. Niks apgalvo, ka tā nav taisnība. Policisti, pārmeklējot māju, atrod savādas norādes. Un kāds nemitīgi zvana uz Nika mobilo telefonu…
KAS TAD PATIESĪBĀ NOTICIS AR NIKA SKAISTO SIEVU?

Šī ir viena no tām grāmatām, par kuru ir ļoti grūti uzrakstīt, neiepinot atsauksmē spoilerus, tāpēc centīšos būt kodolīgs un nelaupīšu cilvēkiem, kas vēl tikai plāno šo lielisko darbu izlasīt, to kutelīgo un intriģējošo sajūtu, kas pārņem, lasot kriminālromānu un prātojot, kurš tad ir vainīgais. Lasot romānu, zināju, kā tas beigsies, jo iepriekš biju noskatījies filmu, bet cilvēkus, kuri lasīs romānu pirms filmas skatīšanās, noteikti sagaida nervus kutinoša izklaide. Kad skatījos filmu, manas domas burtiski kūleņoja, jo no fāzes “Ak, nabaga Eimija!” jau pēc brīža biju nonācis “Ak, nabaga Niks!” stāvoklī. Ļoti smalks un gribētos teikt, ka nedaudz pat ģeniāls romāns, kuru novēlu izlasīt ikvienam labas literatūras cienītājam.

Foto: kadrs no Deivida Finčera veidotās romāna ekranizācijas

Foto: kadrs no Deivida Finčera veidotās romāna ekranizācijas

Gan lasot grāmatu, gan skatoties filmu, daudz domāju par mediju lielo spēku un tas manī radīja vislielākās šausmas, jo cilvēks, kurš kļūst par mediju upuri, ir diezgan bezspēcīgs, bet cilvēks, kurš māk ar medijiem manipulēt, pat tad, ja ir slepkava, spēj kļūt par visas nācijas mīlulīti. Tieši tāpēc iesaku šo darbu izlasīt KATRAM žurnālistam, lai saprastu, kāds spēks ir emociju iespaidā veidotam rakstam vai televīzijas sižetam, kurš veidots bez nopietnas iedziļināšanās situācijā. (Īpaši jau tad, ja runa ir par noziegumiem.)

Būtu grēks nepieminēt Flinnas dzīvo valodu, kas ir kā svaiga gaisa dvesma – tik svaiga, ka kautrīgākam lasītājam varētu likt gan sarkt, gan bālēt.

VĒRTĒJUMS: 9/10

One comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.