Amerikāņu šausmu noriets


ahs-hotel2012. gadā seriāla “Amerikāņu šausmu stāsts” (American Horror Story) režisors Raiens Mērfijs žurnālistiem un seriāla faniem stāstīja, ka šajā seriālā nekad nebūs vampīri un vilkači. Ir 2015. gada rudens un “Amerikāņu šausmu stāsta” jaunākajā, piektajā sezonā aktīvi darbojas sērijveida slepkavas un… jā, vampīri!

Seriāla piektās sezonas darbība norisinās mūsdienu Losandželosā, kur starp mūsdienīgām un moderni iekārtotām ēkām slejas arī vecmodīgā un baisā Cortez viesnīca. Viesnīcas vadīšanu uzņēmusies dziedātājas Lady Gaga atveidotā Elizabete: ar modi apsēsta asinssūcēja, kuras valdzinājumam nespēj pretoties ne vīrieši, ne sievietes. Viesnīcas reģistratūrā saimnieko Airisa (Keitija Beitsa), kamēr viņas dēls Donovans (Mets Bomers) izklaidējas kopā ar narkomāni Salliju (Sāra Paulsone) un Elizabeti. Viesnīcas saimniecei ir arī nelabvēļi – aktrise Ramona Rojāle (Andžela Baseta) un izmeklētājs Džons Lovs (Vess Bentlijs), kurš cer atrast savu dēlu un cenšas saglābt pa vīlēm irstošo laulību.

Pirmās divas seriāla sezonas slavēja gan kritiķi, gan skatītāji, bet pie trešās sezonas šī sajūsma sāka noplakt, jo Mērfijs novirzījās no sākotnējās vīzijas. Ceturtajā seriāla sezonā sāka iezīmēties Mērfija vēlme baidīt skatītājus tikai ar pretīgām ainām, kurās šķīda asinis un iekšas, bet piektā sezona sākās bez “Amerikāņu šausmu stāsta” dvēseles – Džesikas Lanžas. Lanža ieņēma vadošas lomas pirmajās četrās seriāla sezonās, bet fani sāka pārmest aktrisei un seriāla veidotājiem to, ka Lanžas atveidotās varones sāk atkārtoties. Iespējams, tieši tāpēc Lanža seriālu ir pametusi uz nenoteiktu laiku.

Foto: Aktrise Sāra Paulsona Sallijas lomā.

Foto: Aktrise Sāra Paulsone Sallijas lomā.

Cortez viesnīca sapulcinājusi veselu lērumu ar lieliskiem un labi zināmiem aktieriem, kā arī pati viesnīca, kurā norisinās darbība, ir patiešām vizuāli iespaidīga un gaumīga, tomēr izrādās, ka ar to nepietiek, lai radītu baudāmu seriālu. Ir jūtamas Stenlija Kubrika veidotās Stīvena Kinga romāna “Mirdzums” ekranizācijas atskaņas, kas man īpaši simpatizē, tomēr Mērfijs ne tuvu nav tik meistarīgs kā Kings vai Kubriks.

Iespējams, seriālu patiešām piemeklējusi krīze, jo Mērfijs lauzis pats sev dotos solījumus, kā arī, lai paplašinātu seriāla fanu bāzi, piesaistījis tam popmūzikas mega-zvaigzni Lady Gaga, kuras aktrises talants ir visai apšaubāms. Kad uzzināju, ka dziedātāja būs redzama jaunākajā AHS sezonā, domāju, ka viņa būs vērojama tikai epizodiskā lomā, bet biju vīlies, kad uzzināju, ka Mērfijs viņai piešķīris vienu no galvenajām lomām, tādējādi riskējot vēl vairāk sabojāt jau tā grimstošo seriālu. Gagas sniegums ir ārkārtīgi vājš un nepārtraukti ir sajūta, ka viņa atveido pati sevi, turklāt talantīgo aktieru fons viņai neliek izskatīties labāk.

Foto: Keitija Beitsa Airisas lomā.

Foto: Keitija Beitsa Airisas lomā.

Seriāla noskaņa ir patīkami vecmodīga, varoņi ir kolorīti, tomēr ar sižetu kaut kas nav īsti tā, kā vajadzētu, lai būtu baudāmi. Visu vēl nebaudāmāku padara asiņu dzeršana un brutālās slepkavību ainas, kuras ir minimāli baisas, bet maksimāli šķebinošas. Šķiet, ka Mērfijs pats nav sapratis, ko vēlas radīt, tāpēc sametis vienā katlā vampīrus, narkomānus, mistiski pazudušus bērnus, sērijveida slepkavas, matračos iešūtus līķus, dīvainu radījumu, kas viesnīcas viesus izvaro ar metāla straponu, kā arī modes pasaules cilvēkus. Mērfija apmātība ar modi un popkultūru šajā sezonā ir īpaši jūtama un ne tajā pozitīvākajā ziņā, jo forma ievērojami nomāc saturu.

Skatoties uz straujo seriāla lejupslīdi, jāsaka, ka pienācis laiks tam pielikt punktu. Vai arī Mērfijam laiks pamest seriālu, nododot vadības grožus kādam, kurš spētu atgriezt atpakaļ to noskaņu, kas tika uzburta pirmajās divās seriāla sezonās.

VĒRTĒJUMS: 5,5/10

Advertisements

8 comments

 1. Ar šo seriālu ir interesanti: 1.sezonu vienkārši ”apriju”, tik laba tā bija. 2-jai tiku līdz vidum (īsti nepatika), 3-šā bija vienkārši interesanta un 4-to arī noskatījos tikai līdz vidum (kaut kā līdz galam neuzrunāja+varbūt tas klauns visu sabojāja, jo man tie nepatīk 😀 ) . Izskatās, ka šo sezonu arī neskatīšos… Skumji, ka viss labais ar laiku sabojājas, jo šis nav vienīgais seriāls, kuru atmetu.

  Like

  1. Jā, skatoties pirmo sezonu, pat nevarēju iedomāties, ka man kādreiz varētu nepatikt AHS.
   Varbūt pie vainas tas, ka Mērfijs strādā vienlaicīgi pie ļoti daudziem projektiem.
   Man šī sezona arī pārāk nepatīk – iespējams, līdz sezonas beigām pat netikšu, kaut gan ir interese, vai Mērfijs spēs visu šo kaut kā sakarīgi noslēgt.

   Like

 2. Katrs seriāls kaut kads beidzas un beigas ne vienmēr ir seriāla faktiskās beigas. Producenti vēl turpinā uzņemt serījas, lai izspiestu pēdējo, ko vien no projekta var izspiest. Kā tur Ziedonim bija rakstīts “Krīti, kamēr tu vēl spīdi! Vēlēk vairs neticēs, ka tu esi bijusi zvaigzne…”. Bet par šausmu stāstiem. Ja tiesām kāds grib nobīties, tad iesaku palasīt tā rajona tiesas spriedumus krimināllietās, kurā cilvēks dzīvo, lūk tas tiešām ir baisi, tad saproti, ka noziegums tika paveikt netālu no vietas kur dzīvo un pie tam laikā, kas nebija tik sen. 🙂

  Publicējis 1 person

  1. Tādā ziņā man patīk, ko “Hannibal” veidotāji izdarīja – pielika punktu tad, kad seriāls vēl bija skatītāju mīlēts. Ja visu pārāk velk garumā, sanāk jau veidot parodiju pašam par savu seriālu.
   Par tiem rajona tiesas spriedumiem krimināllietās piekrītu – vispār liekas Latvija tāda mierīga, bet, kad painteresējas par baisākajām krimināllietām, tad visu ko var atrast – seriālu un kriminālromānu cienīgas slepkavības. Pārāk omulīgi pēc tādas lasāmvielas noteikti nav. Tas arī ir iemesls, kāpēc neskatos “Degpunktu” un kriminālziņas – mazāk zināsi, labāks miegs būs.

   Like

 3. Es pagaidām esmu noskatījusies tikai divas pirmās sērijas, domāju nomēģināt ari nākamās divas, lai zinātu, vai turpināt skatīties. Es sāku šo sezonu bez ļoti lielām cerībām, tāpēc neesmu arī īpaši vīlusies. Laikam jau jāsamierinās, ka pirmā sezona bija vienīgā, kuru atcerēšos ar īpaši labu vārdu.

  Mani mazliet kaitina, ka pie apvāršņa parādījušies vampīri. Man parasti patīk vampīrfilmas un tā aura, kas šiem radījumiem seko, taču, manuprāt, AHS viņi vienkārši nepiestāv. Kaut kā neiederas ierastajā stilistikā, kur nu vēl centrālajās sižeta līnijās.

  Like

  1. Man AHS ļoti traucē Lady Gaga – viņa kaut kā visu to pasākumu vēl vairāk nobojā. Es pārāk neloloju cerības, ka nākamajās sērijās kas mainīsies uz labo pusi.
   Man pret vampīriem nav nekādu pretenziju, bet AHS viņi ir kaut kādi, nu, ne tādi, kā gribētos. Patīk klasiskie vampīri – kā “Intervijā ar vampīru”.

   Like

   1. Gagas vietā varēja ielikt jebkuru citu aktrisi, manuprāt, viņas esamība šajā seriālā ir viens kārtīgs mārketinga triks. Kaut gan riskants triks – gan jau ir ne mazums ļaužu, kam šī lēdija sēž uz nerva.
    Es vēl mazliet vīlos Pītersa atveidotajā tēlā – man šķiet, ka viņš ir par jaunu tam šīzīgajam tēvocim, kas viņam piešķirts. Līdzīgi kā ar vampīriem – sajūta, ka vienkārši nepiestāv.

    Like

    1. Gaga seriālā IR tikai mārketinga dēļ, kā arī tāpēc, ka Mērfijs ir apsēsts ar geju ikonām. Gagu varēja likt epizodiskā lomā, jo galvenajai lomai viņa ir par vāju.
     Jā, to pašu par Pītersu padomāju, bet viņš vismaz ir lielisks aktieris – man gan labāk patīk viņu redzēt labo varoņu lomās.

     Like

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.