Ir jābūt kam vairāk


Amerikāņu rakstnieka Patrika Nesa vārds ir svešs tikai retajam jauniešu un fantāzijas literatūras fanam, jo Ness ir viens no spožākajiem 21. gadsimta autoriem, ko apliecina iegūtie Carnegie Medal, Guardian Children’s Fiction Prize, James Tiptree Jr. Award un Costa Children’s Book Award apbalvojumi. Rakstnieka 2013. gadā izdotais romāns More Than This spilgti pierāda to, ka Ness ir lielisks stāstnieks un viņa filozofiskais pasaules redzējums liek aizturēt elpas ne tikai jauniešiem, bet arī pieaugušajiem. 

Romāna galvenā varoņa Seta liktenis jau pašā grāmatas sākumā nav pārāk spožs, jo puisi mētā ledaini auksti jūras viļņi, nežēlīgi triecot viņa galvu pret akmeņiem, kā rezultātā tiek nāvējoši ielauzts viņa galvaskauss. Viņš mirst. Un pēc laika viņš pamostas, kā viņam pašam šķiet, ellē, bet tā stipri līdzinās vietai Anglijā, kurā viņš dzīvoja kopā ar saviem vecākiem un jaunāko brāli pirms pārvākšanās uz Ameriku. Tikai tur nav ne viņa vecāku, ne citu cilvēku, tikai viņš viens pats un pasaule, kuru klāj bieza putekļu kārta; pasaule, kurā, šķiet, neviens nav dzīvojis jau gadiem ilgi, jo zālāji ir nepļauti, bet visa pārtika, izņemot konservētos labumus, ir ēšanai nederīga. Jo ilgāk puisis paliek šajā vietā, jo vairāk viņš tic tam, ka tā patiešām ir elle, jo šī Anglijas mazpilsēta glabā tik daudz sāpīgu atmiņu no viņa pagātnes.

“We have to lie to ourselves to live. Otherwise, we’d go crazy.”

Sākot lasīt šo grāmatu, zināju, ka tā nebūs nekāda vieglā izklaides literatūra, jo tajā stāstīts par puisi, kurš labprātīgi šķīries no savas dzīvības, lai tikai apturētu sāpes, kas jau sešpadsmit gadu vecumā kļuvušas nepanesamas. Mani pārsteidza valodas plūdums un vieglums, ar kādu Ness lasītājiem izstāstījis Seta stāstu, kurā netrūkst ne labā, ne sliktā, kas ļoti izplūdina līnijas starp balto un melno, piešķirot autora radītajai pasaulei daudzus pārejas toņus un padarot to daudzdimensionālu.

“Life does not have to go how you think it will. Not even when you are very sure what is going to happen.”

Par spīti tam, ka Ness šogad svinēs savu četrdesmit sesto dzimšanas dienu, viņš nav zaudējis savu jauneklīgo pasaules redzējumu, kas ļauj viņam radīt mūsdienu jauniešiem aktuālus darbus. Daudzas no More Than This iekļautajām tēmām ir mūžsenas – draudzība, attiecības ģimenē, vardarbība, pašnāvības, dzīve pēc nāves, pirmās mīlestības radītās sāpes, vēlme būt mīlētam un pieņemtam, bet tās pasniegtas ļoti mūsdienīgi un 21. gadsimta realitātei atbilstoši.

“You know that feeling we talked about, that there had to be more? More life beyond the crappy ones we were living?”

Foto: Martinus.sk

Daudzi More Than This lasītāji Nesa grāmatu salīdzinājuši ar Vačovsku brāļu radīto kulta filmu “Matrikss”, jo starp abiem šiem darbiem patiešām ir zināmas līdzības, tomēr jāņem vērā, ka šis Nesa darbs pavisam noteikti nav nekāds “Matrikss” Nr. 2. Grāmatas autors uzsvēris to, cik riskanti ir uzbūvēt visu savu dzīvi un laimi tikai ap vienu cilvēku, kā arī to, cik svarīgi ir nezaudēt sajūtu, ka dzīvē ir daudz vairāk skaisto lietu un laimes dzirkstelīšu, nekā tu spēj saskatīt mirkļos, kad viss šķiet bezcerīgs un visas izejas šķiet bezizejas.

“And love and care have all kinds of different faces, and within them, there’s room for understanding, and for forgiveness, and for more.”

Uzreiz pēc tam, kad biju šo grāmatu izlasījis, gribēju to sākt lasīt no sākuma, jo More Than This ir ārkārtīgi dziļš darbs, kurā Ness kādā mirklī atklāj tik lielu sižeta pavērsienu, ka tas izmaina pilnīgi visu stāstu, turklāt pagrieziena punkts šķiet tik ļoti loģisks, jo tas pēkšņi izskaidro gandrīz visu, kas līdz tam brīdim lasītājam šķitis neskaidrs. Tas iebradā zemē ne tikai visas lasītāja teorijas par notiekošo, bet arī maina lasītāja izpratni par grāmatas žanru. Vēlme pārlasīt grāmatu rodas tāpēc, lai noskaidrotu, kā iespējams tas, ka neesi pamanījis tik šķietami absurda, bet reizē loģiska pavērsiena tuvošanos.

“A book. It’s a world all on its own, too. A world made of words, where you live for a while.”

Lai arī Seta stāsts ir saldsērīgs, tas vienlaicīgi ir arī ļoti skaists un aizkustinošs, kā arī cerību pilnu pēcgaršu radošs. Arī tad, kad grāmata bija aizvērta, vēl ilgu laiku turpināju dzīvot tajā.

VĒRTĒJUMS: 10/10 

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.