Atskats uz 2018. gadu grāmatās, filmās, seriālos un mūzikā


2018. gads jau gandrīz noslēdzies, tāpēc ir īstais laiks atskatīties uz to, kādas labas filmas redzētas, aizraujošas grāmatas lasītas, seriāli līdz rīta gaismai skatīti un dziesmas dzirdētas. Diemžēl 2018. gads kultūras baudīšanas jomā man nebija tas ražīgākais, tāpēc stāstīšu tikai par tām lietām, kuras pašam sanācis piedzīvot un izdzīvot, bet no jums gaidīšu komentārus ar jūsu 2018. gada favorītiem kino, literatūrā, seriālos un mūzikā. 

Kino: Gada laikā noskatījos aptuveni 100 filmas, tomēr tāpat nesanāca noskatīties visas savā skatāmo filmu sarakstā iekļautās filmas, tāpēc vismaz daži duči savu skatīšanās kārtu turpinās gaidīt nu jau 2019. gadā. Pirmā 2018. gada favorīte noteikti ir Ari Astera režisētā šausmu filma Hereditary (2018), kura mani patīkami pārsteidza ne tikai ar pārdomātiem vizuālajiem risinājumiem, bet arī ar lielisku aktieru sastāvu. (Tonija Kolete par lomu filmā noteikti ir pelnījusi Oskara nomināciju, jo viņas sniegums bija fenomenāls.) Otrā favorīte ir Bo Bērnema režisētā drāma Eighth Grade (2018), kura it kā neko jaunu un nebijušu nepiedāvā, bet tajā pat laikā ir ļoti īsta, sirsnīga un realitātei pietuvināta filma par pieaugšanu un pusaudžu problēmām. Trešā favorīte ir Džona Krasinska režisētā zinātniskās fantastikas šausmu filma A Quiet Place (2018), kurai ir liels potenciāls kļūt par zinātniskās fantastikas klasiku, jo tajā ir visi nepieciešamie elementi, lai filmu ar interesi varētu skatīties arī pēc desmit un divdesmit gadiem.

Seriāli: Šogad centos daudz jaunu seriālu neskatīties, bet tāpat pamanījos izbrīvēt laiku vairākiem jaunpienācējiem, no kuriem ātri vien izkristalizējās šī gada favorīti. Pirmajā vietā pārliecinoši lieku Maika Flanigana veidoto šausmu seriālu The Haunting of Hill House (2018), kas skatīšanās laikā lika gan uzmesties zosādai, gan nedaudz salauza manu sirdi, jo Flanigana veikums ir ne tikai vizuāli baudāms (un baidāms), bet arī saturiski dziļš un aizkustinošs. Otrajā vietā lieku Mārtijas Noksones veidoto kriminālseriālu Sharp Objects (2018), kurā ir hipnotizējoša noskaņa, lielisks skaņu celiņš, psiholoģiski sarežģītas galveno varoņu personības, kā arī sižeta pavērsieni, kuri pat tikai ar trīs izteiktiem vārdiem spēj izmainīt pilnīgi visu seriālu. Trešajā vietā lieku Toma Roba Smita sarakstīto un Raiena Mērfija režisēto seriālu The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story, kurā stāstīts par modes dizainera Džanni Versačes slepkavību. (Šis seriāls, manuprāt, ir lielisks pierādījums tam, ka Mērfijam vajadzētu aktīvāk pievērsties veiksmīgajam American Crime Story seriālam un atmest ar roku sevi izsmēlušajam American Horror Story seriālam.)

Grāmatas: Šogad lasīju ļoti maz. Patiesībā neatceros tādu gadu, kurā būtu lasījis tik maz, cik 2018. gadā. Lai izlasīto grāmatu skaits nebūtu pavisam nožēlojams, gada vidū aktīvi pievērsos audiogrāmatām, ar kurām man ne vienmēr izveidojās veiksmīgas attiecības, jo dažas pat nespēju noklausīties līdz beigām, tomēr dažas bija patiešām lieliskas un tur liels nopelns ir to ierunātājiem. Biju sajūsmā par Ārmija Hamera ierunāto Andrē Asimana grāmatu Call Me by Your Name, kuru iepriekš biju lasījis arī drukātā formātā (un toreiz man tā šķita laba, bet ne lieliska), kā arī ne mazākā sajūsmā biju par Ramona de Okampo ierunāto Adama Silveras grāmatu More Happy Than Not. No drukātā formātā lasītajām grāmatām man visvairāk patika Fila Naita autobiogrāfija “Apavu vīrs” un Eduāra Luī daļēji autobiogrāfiskais darbs “Jātiek vaļā no Edija”.

Mūzika: Bez mūzikas mana ikdiena nav iedomājama un tai man vienmēr pietiek laika, jo mūziku klausos strādājot, atpūšoties, pastaigājoties, mazgājoties un reizēm pat guļot. Mani 2018. gada sirdij tuvākie un visbiežāk atskaņotie albumi noteikti ir Janelle Monáe sievišķā maiguma un spēka pilnais albums Dirty ComputerJames Bay astoņdesmito gadu noskaņās ieturētais albums Electric Lightnothing,nowhere emo repa albums RuinerTwenty One Pilots slepenībā ierakstītais albums TrenchNovo Amor harmoniskais un relaksējošais albums Birthplace, TV šova Britain’s Got Talent sensācijas Calum Scott debijas albums Only HumanThe 1975 emocionāli atkailinātais albums A Brief Inquiry into Online Relationships, kā arī Years & Years pozitīvās enerģijas pielietais albums Palo Santo.

Un kāds bija tavs 2018. gads? Padalies komentāros!

11 comments

 1. O, jāāā, Versačes sezona ACS ir arī mans šī gada labākais seriāls. Gaidu trešo sezonu un jaunu notikumu. Es šogad vispār neko daudz no seriāliem sev jaunu neatradu(nekas vnk… neieinteresēja). Vienīgi beidzot triecientempā noskatījos Brookly Nine Nine, kas ļoti patika :D. Un tad, jā, šis. Tad bija pamatīga pauze un pirms pašām gada beigām noskatījos You(10 sērijas 2 dienās). Tas bija atkal, beidzot ineresanti.
  No grāmatām, savu mazo topu likšu blogā pēc dažām dienām, bet labākā noteikti ir Heiga ”Iemesli dzīvot tālāk”. Man liekas, Tu man to grāmatu senāk kādā sarunā arī pieminēji(Tu biji lasījis angliski), bet tā man viņa ierakās TBR sarakstā un palika. Beidzot izlasīju un jā…. to nekas nepārsita. Daudzu iemeslu dēļ.

  Publicējis 1 person

  1. ACS kopumā vispār izskatās augstas klases seriāls – man ļoti patika gan pirmā, gan otrā sezona. Uz You metu acis, bet bail atkal uzsēsties uz kārtējā seriāla. 😀
   Jā, Heigs ir lielisks. Lasīju angliski, tāpēc manā topā bija jau 2016. vai 2017. gadā. Ir doma šogad ievērtēt arī citus viņa darbus.

   Patīk

 2. Dīvainā kārtā izskatās, ka šogad vairākiem blogeriem bijusi kaut kāda lasīšanas (vai vismaz aprakstīšanas) dīkstāve. Nu, vismaz tiem, pie kuriem es ieviesojos; izņemot Asmo, protams. No tiem gabaliem, ko izdevās izlasīt, bet negadījās atrast blogos- varu ieteikt Larsa Keplera Rotaļlaukumu. Tāda visnotaļ ķīniska pēcnāves starpstacija.

  Patīk

  1. Jā, šogad lasīšanas krīze bija ļoti labi pamanāma.
   Par “Rotaļlaukumu” ņemšu vērā – pirms laika jau bija nonākusi manā redzeslokā.

   Patīk

 3. Paskatoties uz noskatīto filmu un seriālu apjomu, ir diezgan skaidrs, kāpēc izlasīto grāmatu tik maz. 😀
  Es ļoti priecājos par Years&Years jauno albumu. nothing, nowhere gan negāja pie sirds. Tagad domāju, ko no Tevis pieminētajiem albumiem vēl pamēģināt.

  Publicējis 1 person

  1. Seriālus es tiešām skatos daudz – šķiet, šogad skaitīju un bija kādi 16. 😀 Tāpēc man ļoti patīk tie, kuriem ir tikai viena sezona.
   Nezinu, kāda stila mūzika Tev patīk, bet gleznošanai kā fona mūzika varētu derēt Novo Amor. Pašam ļoti patīk Twenty One Pilots mūzika (otra mīļākā grupa aiz Paramore), bet nezinu, vai Tev patiks, kaut gan viņu dziesma “Jumpsuit” ieturēta “Mad Max” filmas noskaņās.

   Patīk

   1. Paldies! Novo Amor – kaut kas ļoti smalks, trausls, skumjš, attiecīgai noskaņai varētu derēt. Twenty One Pilots dziesmas pa radio dzirdētas, var klausīties, bet manām ausīm solista balss nav tā tīkamākā. Paramore ir labāk. 🙂

    Patīk

 4. Pamatīgs filmu apjoms 2018. gadam Tev sanācis 🙂 Man bija gauži švaks kino gads, ja neskaita seriālus, kuri pagājušogad patiešām bija jēdzīgi. No Tava topa man gribētos noskatīties “The Quiet Place”, kā arī pieķerties “The Haunting of Hill House”. “Hereditary” arī izskatās daudzsološi, bija paslīdējis garām (man ļoti patīk Tonija Kolete). Un no grāmatām tā arī nesanāca izlasīt “Jātiek vaļā no Edija”, biju jau paņēmusi no bibliotēkas, bet termiņa beigas pārsteidza nesagatavotu, un tā arī tikai pirmo lappusi izlasīju 😀 Mēģināšu vēlreiz šogad.

  Publicējis 1 person

  1. Man ir aizdomas, ka “The Haunting of Hill House” Tev tiešām patiks. Un par “Hereditary” – pēc šīs filmas Tev Kolete noteikti patiks vēl vairāk, jo filmā viņa tiešām ir fenomenāla.
   Es no bibliotēkām grāmatas vairs nemaz neņemu, jo mani lasīšanas tempi kļuvuši tik lēni, ka es jebkurai bibliotekārei tikai kristu uz nerviem. 😀

   Publicējis 1 person

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.