Nedaudz par sadarbību ar grāmatu izdevniecībām


Pirms kāda laika @celoju.lasot Instagram kontā izvērtās diskusija par literatūras blogeriem Latvijā un viņu sadarbību ar grāmatu izdevniecībām, tāpēc gribu nedaudz plašāk padalīties ar savām domām un pieredzi, kā arī pastāstīt par blogeru un izdevniecību sadarbības procesu. 

Rakstīt par literatūru gribēju jau kopš vidusskolas laikiem, bet nopietni blogošanai pievērsos 2011. gada sākumā, kad sāku sadarboties ar izdevniecību “Zvaigzne ABC” – tolaik sadarbību ar šo izdevniecību uzsāka daudzi literatūras mīļotāji, apmaiņā pret godīgām atsauksmēm saņemot grāmatas. (Vēlāk arī no citām izdevniecībām sekoja sadarbības piedāvājumi, kuriem labprāt piekritu.) Pirmos pāris gadus īsti nepratu veidot atsauksmes un centos katrā literārajā darbā izcelt tikai pozitīvo, tāpēc līdz pat 2013. gadam rakstītās atsauksmes sanāca pārlieku glaimojošas un jums tās neieteiktu uztvert kā kaut nedaudz nopietnu kritiku. Pāris gadus rakstīju tikai par jaunāko tulkoto un pašmāju literatūru, jo raksti par to bija vislasītākie, bet, domājot par bloga statistiku un to, cik daudz grāmatu jāizlasa un atsauksmju jāuzraksta, laika gaitā pats sev uzkrāvu nevajadzīgu slogu un sāku zaudēt lasītprieku. 2013. gada sākumā nolēmu uz laiku pārtraukt sadarbību ar visām grāmatu izdevniecībām, jo jutu, ka blogs ievirzījies man netīkamās sliedēs un pats esmu pazaudējies. Gadu veltīju “Poteriādes” grāmatu pārlasīšanai un senāk izdotu grāmatu lasīšanai, lai sniegtu sev atslodzi un laiku pārdomām par bloga nākotni. Tolaik sapratu, ka iesākto vēlos turpināt, bet nedaudz citādāk: nepadarot blogošanu par pienākumu; nelaupot sev prieku, ko sniedz grāmatu lasīšana; kā arī nomainot cukursaldo grāmatu atsauksmju stilu pret konstruktīvu kritiku.

Lai nebūtu nekādu pārpratumu, varu īsumā pastāstīt, kā notiek blogeru sadarbība ar izdevniecībām:

 • Blogeris pats var izvēlēties, kādas grāmatas lasīs, un grāmatu izvēle parasti tiek veikta rūpīgi, jo neviens negrib veltīt laiku grāmatai, kura viņam jau pašā sākumā nešķiet saistoša. (Izņemot tos gadījumus, kad grāmata ir tik draņķīga, ka gribas to izlasīt kaut vai tikai tāpēc, lai no sirds izsmietos.)
 • Grāmatu izdevniecības blogeriem nemaksā. Apmaiņā pret godīgu atsauksmi blogeris saņem grāmatu, kas sniedz iespēju izvairīties no garām rindām bibliotēkā, bet materiālā ziņā to nevarētu uzskatīt par lielu ieguvumu. Varu pačukstēt, ka vairumam literatūras blogeru mājās ir grāmatu kalni, kurus daudzi (arī es) labprāt samazina, grāmatas atdodot draugiem, dāvinot bibliotēkām vai pārdodot tās internetā par simbolisku samaksu.
 • Grāmatu izdevniecības neizvirza nosacījumu, ka atsauksmēm jābūt pozitīvām. Protams, izdevniecības noteikti cer uz pozitīvām atsauksmēm, bet nereti sadarbība izrādās abpusēji neizdevīga, jo blogeris izniekojis laiku, lasot grāmatu, kura likusi viņam smagi vilties, bet izdevniecība pretī saņēmusi negatīvu atsauksmi par grāmatu.

Tas, ka kāda izdevniecība sadarbojas ar blogeriem, nenozīmē, ka tā ir pasargāta no kritikas – ja sekojat blogeru aktivitātēm sociālajos tīklos, tad droši vien esat pamanījuši, cik nesaudzīgi ir blogeru viedokļi par ne pārāk veiksmīgiem grāmatu dizaina risinājumiem, nekvalitatīviem tulkojumiem, paviršu redaktoru darbu, pašmāju erotiskās literatūras bestselleriem, banāliem dzejas krājumiem utt. Literatūras blogeri Latvijā ne tuvu nav influenceri, kuriem ar pozitīvām atsauksmēm un slavinošiem viedokļiem ir jāatpelna sadarbības partneru dāvanas. Manā pieredzē ir bijuši gadījumi, kad, pateicoties publikācijām blogā un sociālajos tīklos, uz mani apvainojas gan grāmatas autors, gan kāds no izdevniecības darbiniekiem, tomēr šādi gadījumi ir ļoti reti, jo parasti pašmāju autori un grāmatu izdevēji ar kritiku prot sadzīvot un neuztver to personīgi.

Kad 2014. gadā atsāku sadarbību ar grāmatu izdevniecībām, biju nolēmis, ka atsauksmēs būšu daudz kritiskāks, kā arī vairāk izdabāšu savām vēlmēm, nevis domāšu par to, kuru grāmatu atsauksmes visvairāk vēlētos redzēt bloga lasītāji. Jā, tas bija egoistisks lēmums, bet ir ārkārtīgi svarīgi savu hobiju nepadarīt par pienākumu, jo tad tas laika gaitā vairs nesniegs prieku. Ar septiņām grāmatu izdevniecībām sadarbojos joprojām, tomēr jāatzīst, ka šo sadarbību sniegtās iespējas vairs neizmantoju tik aktīvi kā agrāk, jo lasīšanai veltu mazāk laika un lielākoties lasu grāmatas angļu valodā, kā arī aktīvi klausos audiogrāmatas. Piemēram, pagājušā gadā blogā rakstīju tikai par 6 grāmatām, kuras tika saņemtas no grāmatu izdevniecībām. (Zem grāmatu atsauksmēm, kuras tapušas sadarbības ietvaros, parasti ir teksts: “Grāmata saņemta no …”. Citi blogeri arī lieto šādu vai līdzīgu tekstu atsauksmju beigās.)

Manuprāt, vērtīgākais, ko grāmatu blogeris iegūst no sadarbības ar grāmatu izdevniecībām, ir netaustāmas lietas – iespēju satikt grāmatu autorus un izlasīt grāmatas, pirms tās nonākušas grāmatnīcu plauktos; ielūgumus uz dažādiem literatūras un grāmatu blogeru pasākumiem; ekskluzīvu ieskatu gaidāmajos literatūras jaunumos un iespēju ieteikt grāmatas tulkošanai; padziļinātu izpratni par grāmatu izdevniecību darbību un iespēju ielūkoties grāmatu izdošanas aizkulisēs; jaunus kontaktus un arī draugus, kā arī daudz ko citu.

Protams, šis ir tikai mans personīgais viedoklis, tāpēc varu runāt tikai savā vārdā un, iespējams, citi literatūras blogeri man nepiekritīs par kādu vai vairākiem rakstā minētajiem punktiem, jo viņu pieredze bijusi atšķirīga no manējās.

17 comments

 1. Gribu mazliet pakoriģēt šo rindkopu: “Varu pačukstēt, ka vairumam literatūras blogeru mājās ir grāmatu kalni, kurus daudzi (arī es) labprāt samazina, grāmatas atdodot draugiem vai pārdodot par simbolisku samaksu.” Grāmatu kalni tiešām tiek samazināti, bet ne pārdodot. Lai arī tā ir mana, man šķiet nepareizi par to iegūt naudu. Es savas “liekās” nesu uz labdarības veikalu 🙂 Vienmēr priecājos, ka ir bijusi iespēja izlasīt, bet ja šķiet, ka noteikti to vairs nepārlasīšu, tad dodu prom tādā veidā.
  Bet visādi citādi – jauks ieraksts 🙂 Tik žēl, ka tie pasākumi kļuvuši mazāk (vai arī es dzīvoju burbulī 😀)

  Publicējis 1 person

  1. Tāpēc jau minēju, ka grāmatas tiek gan atdotas, gan pārdotas. Es lielākoties atdodu draugiem vai lauku bibliotēkai, bet kādas pāris esmu arī pārdevis, lai tikai sūtīšanas vai ceļa izdevumi būtu pa nullēm. 🙂
   Paldies! 🙂
   Jā, pasākumu patiešām tagad ir daudz mazāk. Arī tad, kad tie tika rīkoti aktīvāk, nesanāca apmeklēt pasākumus tik bieži kā gribētos.

   Patīk

 2. Es ļoti piekrītu par netaustāmo lietu ieguvumiem – tikšanās ar autoriem, dažādi pasākumi(piem.kad bija agrāk tie blogeru Ziemassvētki. Tas bija tik forši.), uzzināt lietas agrāk utt. :). Tas man devis daudz labu atmiņu :).

  Publicējis 1 person

  1. Jā, ir nācies lasīt tādas atsauksmes. Pats agrāk arī līdzīgā stilā rakstīju, jo vienkārši nepratu veidot konstruktīvu literāro darbu kritiku.

   Patīk

 3. Labs ieraksts! Šad un tad internetā vai grāmatu klubos aktualizējas jautājums, vai izdevniecības speciāli dod grāmatas blogeriem, lai dabūtu slavinošanas atsauksmes. Vismaz Latvijā tas tā nav, cik esmu novērojusi. Jebkurā gadījumā katra kritika ir subjektīva un tā arī tā būtu jāuztver un jāmācās veidot pašam savu viedokli par grāmatām. Drīzāk viens jautājums, par ko pēdējā laikā arvien vairāk domāju – kādā veidā labāk pasniegt atsauksmi par grāmatu – vai cilvēkiem ir pacietība lasīt garās atsauksmes blogā vai tomēr pārnest īsākas pārdomas uz sociālajiem tīkliem – Instagram, facebook un tādējādi varbūt sasniegt vairāk auditorijas, netērēt savu laiku garos aprakstos un koncentrēt savas pārdomas, nevis izplūst.

  Publicējis 2 people

  1. Paldies! 🙂
   Latvijā tas tā tiešām nav – mums pārāk mazs tas literatūras dīķītis un šaubos, ka kādu dienu izdevniecības algos blogerus, lai viņi par izdevniecības grāmatām rakstītu tikai pozitīvas atsauksmes. Turklāt tāds saturs būtu diezgan garlaicīgs.
   Labs jautājums. Esmu par to domājis un šķiet, ka īsām atsauksmēm labi der Instagrams, bet garajām blogs. Cilvēki lasa arī garās atsauksmes – piemēram, pagājušā gadā Līgas Sproģes super-garā atsauksme par Račko “Saplēstajām mežģīnēm” vispār bija sensācija. To atsauksmi izlasīja vairāki tūkstoši cilvēku.
   Facebook kā vietu grāmatu atsauksmēm neredzu, bet Instagrams un blogs, manuprāt, ir laba kombinācija.

   Patīk

  1. ar dažām izdevniecībām, tikai tāpēc, ka brīdināju – var būt arī negatīva atsauksme. Nu un pats jau minēji, ka esam kritizējuši tulkojumus, vākus….. Foršais ir tas, ka ir izdevniecības, kas ieklausās, ņem vērā blogeru ieteikumus. Man prieks, ka ar dažām izdevniecībām man ir stabila sadarbība, lai gan tagad esmu slinka lasītāja un par to mazliet kauns. 🙂

   Publicējis 1 person

   1. Man slinkošana arī ir milzīga problēma. Un šogad esmu sapircis tik daudz grāmatu, ka sadarbība īsti nav bloga prioritāšu sarakstā.
    Mani pēdējā laikā sajūsmina sadarbība ar “Mansardu” – izpētījuši, kas man patīk, paši piedāvā grāmatas, neizvirza nekādas prasības vai termiņus. 🙂 Un viņi, līdzīgi kā “Prometejs” un “Jānis Roze”, rūpīgi izvērtē izdodamās grāmatas, kas garantē diezgan nemainīgu kvalitātes līmeni. “Prometeja” grāmatas vispār iesaku visiem draugiem – fantāzijas/fantastikas cienītājiem, jo “Prometejs” jau kļuvis par kvalitātes zīmi.

    Patīk

 4. Interesants temats! Esmu izdzēsusi dažas super saldas grāmatu atsauksmes, jo kauns 🙂 arī likas, ka jāslavē. Bet tagad noraidu visus piedāvājumus, jo tas blogerisms man liekas tik tālā pagātne. Un mazliet apskaužu sevi, cik daudz un raiti lasīju, tagad ar grūtībām piebeidzu dažas grāmatas gadā.

  Publicējis 1 person

  1. Es atstāju – lai kalpo kā piemērs tam, cik slikti agrāk rakstīju. 😀
   Tagad pieņemu sadarbības piedāvājumus tikai tad, ja esmu grāmatu plānojis pirkt un nojaušu, ka man ļoti patiks. Par lasīšanu piekrītu – aktīvajos blogošanas gados bija 80 grāmatas gadā, bet tagad labi, ja 20 gadā izlasu. 😀

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.